Going. | Zimpel / Ziołek - Fabryka Sztuki w Łodzi

miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, Łódź / WSTĘP WOLNY

ZIMPEL/ZIOŁEK
Spotkanie dwóch artystów, którzy do tej pory eksplorowali różne muzyczne estetyki zaowocowało fuzją w postaci nowego autorskiego uniwersum, w którym repetycyjne medytacje i jazzowa ekspresja zderzają się z folkową akustyczną wrażliwością i elektronicznymi eksperymentami. Duet Zimpel/Ziołek zadebiutował jesienią 2017 roku albumem zatytułowanym po prostu „Zimpel/Ziołek”, wydanym przez krakowski label Instant Classic, w którym do tej pory ukazywały się płyty projektów i Zimpla (Saagara, LAM), i Ziołka (Stara Rzeka, Alameda, Innercity Ensemble) jak i czołowych artystów polskiej sceny niezależnej (Lotto, Kristen, BNNT i wielu innych).

Wacław Zimpel - klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor. New York TImes nazwal go “muzycznym kameleonem”. Od wielu lat jest obecny na polskiej i światowej scenie muzyki improwizowanej. Od 2014 roku konsekwentnie przedziera się do szerokiej świadomości słuchaczy, czego efektem jest przyznany mu Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna za rok 2016. Wciąż poszukuje nowego języka muzycznego, który z jednej strony czerpie inspiracje z różnych tradycji muzycznych ale z drugiej strony jest silnie osadzony we współczesnym brzmieniu. Jego obecnie najważniejsze projekty to Wacław Zimpel solo, projekt, w którym wykorzystuje szeroko rozbudowane instrumentarium elektroniczne, trio LAM z Krzysztofem Dysem oraz Hubertem Zemlerem, którego jest liderem, a także powołany przez Zimpla hindusko-polski zespół Saagara. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz Medalu Młodej Sztuki przyznawanej przez Głos Wielkopolski.

Jakub Ziołek – gitarzysta, wokalista i twórca muzyki elektronicznej, od lat płynnie przemieszczający się po obrzeżach wielu różnych gatunków i styli muzycznych. Założyciel bydgoskiego kolektywu artystycznego Milieu L’Acéphale, muzyk takich grup jak Stara Rzeka, Alameda, Innercity Ensemble, T’ien Lai, czy Kapital, których płyty regularnie doceniane są przez słuchaczy i krytyków nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Zagrał setki koncertów w kraju i na świecie. Występy na najważniejszych festiwalach w Polsce (Open'er 2016, 2017; Off Festival 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016; Tauron Nowa Muzyka 2016, 2017; Unsound Festival 2012, 2014, 2015, 2016) i zagranicą (występy m.in. w Toronto, Sao Paulo, Nowym Jorku, Stambule, Barcelonie, Londynie, Duszanbe, Reykiaviku, Tromsoe, Wiedniu, Berlinie, Kopenhadze, Utrechcie, Tilburgu, Manchesterze i wielu innych). Laureat Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna za 2015 rok.

---
Tristan Bath, The Quietus - Zimpel and Ziołek are two one-man music machines representing two core facets of modern experimentalism, Polish or otherwise.

Bartek Chaciński, Polifonia - Część wspólna dwóch oryginalnych światów muzycznych dalej jest oryginalnym, wyjątkowym światem.

---
#przepraszamy, że w czwartek cd.:
30.11 Jachna/Tarwid/Karch
7.12 Mammoth Ulthana

---
Wydarzenia w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek zostały wpisane w obchody stulecia awangardy w Polsce: Rok Awangardy / Łódź stolicą awangardy.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  jorku     artystycznego     grup     miejsce     muzyk     nowa     barcelonie     duet     jednej     wystepy     elektroniczne     wstep     kopenhadze     bnnt     unsound     laureatem     ktorych     utrechcie     paszportu     innercity     wykorzystuje     efektem     ktorego     label     inspiracje     representing     tworca     zalozyciel     eksplorowali     fabryce     swiatemprzepraszamy     laureat