Going. | Maciej Pisuk – Pod skórą - Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Kiedy w XIX wieku Jacob Riis dokumentował obrazy nędzy nowojorskich slumsów, jego zamiarem nie było wykonanie szokujących obrazów biedy i społecznych dysproporcji raczkującego, amerykańskiego kapitalizmu – autor pochylał się nad drugim człowiekiem, a fotografia była jedynym sposobem, by opowiedzieć o tym co wydawało mu się istotne.

W XXI wieku Maciej Pisuk zamieszkał na warszawskiej Pradze. Sam poniekąd czując się tam jak na emigracji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, z zadziwiającą łatwością odnalazł się wśród nowych sąsiadów. Pierwsze zdjęcia wykonywał na kliszach, pożyczonym aparatem małoobrazkowym, i tej technice nadal pozostaje wierny. Głównie portrety, będące świadectwem rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Bo kontakt z bohaterem jest dla artysty najważniejszy, a o tym, że tak jest w istocie, zaświadczają pełne intymności i niepokojąco szczere fotografie. Podejście Pisuka do obrazu jest zaskakująco podobne do tego, jakie reprezentował Jacob Riis, tworząc podwaliny fotoreportażu humanistycznego.

Maciej Pisuk (ur. 1965) – polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", opublikowanego wcześniej w formie książkowej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, autorem sztuki telewizyjnej "Gwiazdy i los człowieka" oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” oraz antologii "Macie swoich poetów". Praca nad projektem "Pod skórą" trwa nadal. W oparciu o zebrany materiał artysta planuje wydać książkę, we współpracy z Anną Nałęcką i Rafałem Milachem z Kolektywu Sputnik Photos.

Wystawa organizowana pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Kurator: Marek Noniewicz

Wernisaż: 15 listopada, środa, godz. 18.00
Muzeum Fotografii przy WSG, Bydgoszcz, ul. Królowej Jadwigi 14

Wystawa czynna do 16 grudnia 2017 r.

www.muzeumfoto.byd.pl

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  fotoreportazu     14wystawa     istocie     oraz     riis     obrazow     przez     maloobrazkowym     sztuki     nadal     odnalazl     artystow     2017     bogiem     kiedy     artysty     zdjecia     rafalem     przy     jest     polski     scenariusza     kliszach     wykonywal     teksty     antologii     kontakt     listopada     leszka     jego     trwa     publikowal