Going. | Maciej Pisuk – Pod skórą - Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Kiedy w XIX wieku Jacob Riis dokumentował obrazy nędzy nowojorskich slumsów, jego zamiarem nie było wykonanie szokujących obrazów biedy i społecznych dysproporcji raczkującego, amerykańskiego kapitalizmu – autor pochylał się nad drugim człowiekiem, a fotografia była jedynym sposobem, by opowiedzieć o tym co wydawało mu się istotne.

W XXI wieku Maciej Pisuk zamieszkał na warszawskiej Pradze. Sam poniekąd czując się tam jak na emigracji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, z zadziwiającą łatwością odnalazł się wśród nowych sąsiadów. Pierwsze zdjęcia wykonywał na kliszach, pożyczonym aparatem małoobrazkowym, i tej technice nadal pozostaje wierny. Głównie portrety, będące świadectwem rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Bo kontakt z bohaterem jest dla artysty najważniejszy, a o tym, że tak jest w istocie, zaświadczają pełne intymności i niepokojąco szczere fotografie. Podejście Pisuka do obrazu jest zaskakująco podobne do tego, jakie reprezentował Jacob Riis, tworząc podwaliny fotoreportażu humanistycznego.

Maciej Pisuk (ur. 1965) – polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", opublikowanego wcześniej w formie książkowej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, autorem sztuki telewizyjnej "Gwiazdy i los człowieka" oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” oraz antologii "Macie swoich poetów". Praca nad projektem "Pod skórą" trwa nadal. W oparciu o zebrany materiał artysta planuje wydać książkę, we współpracy z Anną Nałęcką i Rafałem Milachem z Kolektywu Sputnik Photos.

Wystawa organizowana pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Kurator: Marek Noniewicz

Wernisaż: 15 listopada, środa, godz. 18.00
Muzeum Fotografii przy WSG, Bydgoszcz, ul. Królowej Jadwigi 14

Wystawa czynna do 16 grudnia 2017 r.

www.muzeumfoto.byd.pl

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  telewizyjnej     fotografie     organizowana     filmu     1800muzeum     intymnosci     istocie     gwiazdy     obrazow     warszawskiej     pierwsze     scenariusza     poniekad     opowiedziec     brulionie     sztuki     psychicznej     glownie     nalecka     fotograf     studium     fotografii     maloobrazkowym     dokumentowal     fotografikowkurator     wczesniej     pradze     autorem     planuje     scenarzysta     zwiazku     fotoreportazu