Going. | Premiera książki / Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Premiera książki / Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych

18:00 | Poniedziałek, 15 stycznia 2018
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wystawa

Free

Free

Zapraszamy na premierę albumu Agnieszki Traczewskiej "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych". To kolekcja znakomitych artystycznie fotografii, zapis pasji i wieloletniej pracy ich autorki, a wreszcie wizerunek świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.

15 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, wstęp wolny

Postaci chasydów z galicyjskich miejscowości – z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy z Bochni – widujemy zwykle na kliszach fotograficznych sprzed stulecia. Jednak Agnieszka Traczewska jest fotograficzką współczesną, dokumentującą, jak do szczątków synagog, na cmentarze przyjeżdżają dziś potomkowie Żydów mieszkających niegdyś na tych terenach.

Na jej zdjęciach spotykają się dwa światy: jeden, znaczony zniszczonymi macewami i drugi, który tworzą ludzie żywi, choć wyglądem sprawiający wrażenie, jakby czas się zatrzymał.

Traczewska ukazuje "jorcajty", pielgrzymki, podczas których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić błogosławieństwo. Fotografie Traczewskiej, która została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary.

W spotkaniu udział wezmą:

Agnieszka Traczewska, autorka fotografii, która pokaże i opowie o kulisach powstania niektórych z fotografii zawartych w albumie,
David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem,
Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach
profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber, autorzy wstępu.
Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek.

Głównym wątkiem rozmowy będzie fenomen powrotów chasydów na groby Cadyków, ich hermetyczny, ortodoksyjny świat, do którego zajrzała autorka i rola kobiet w tym fascynującym świecie.

Agnieszka Traczewska jest producentką filmową i fotograficzką. Od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków oraz portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie "First time" otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award.

Współwydawcy – Narodowe Centrum Kultury, Warszawa; Studio Design, Łódź

Partnerem spotkania jest Narodowe Centrum Kultury.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  wrazenie     przede     spolecznosci     jakby     artystycznie     mial     bochni     franaszekglownym     wygladem     ortodoksyjny     rozmowy     dokumentujaca     jeden     zdjecie     polski     awardwspolwydawcy     potomkowie     national     czas     first     zatrzymaltraczewska     kobiet     producentka     tworza     opowie     kolekcja     zawsze     jego     1800     autorka     jorcajty     boga