Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Widzialne, niewidzialne" - Muzeum Miasta Gdyni

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Widzialne, niewidzialne"

14:00 | Niedziela, 28 stycznia 2018
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

10 zł

10 zł

Piktorializm to nurt, który pojawił się w fotografii światowej jeszcze w XIX wieku, a w Polsce szczególnie ceniony był w okresie międzywojennym. Do czołowych reprezentantów tego nurtu należał Tadeusz Wański. Mimo tego, iż fotografią zainteresował się dopiero jako człowiek dorosły, dobiegający trzydziestki, szybko rozwinął swój ponadprzeciętny talent. Intensywnie i z powodzeniem wystawiał swe prace, nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

W 1938 roku Tadeusz Wański zamieszkał w Gdyni, gdzie żył aż do śmierci w roku 1958, obok fotografii zajmując się także prowadzeniem założonej przez siebie firmy handlującej kawą i herbatą. W tym czasie stworzył wiele pięknych obrazów Gdyni, Gdańska czy Sopotu, ale przede wszystkim fotografował okoliczne pejzaże. Jak wspomina syn artysty, Jerzy, ulubionym plenerem Tadeusza Wańskiego były wzgórza morenowe w pobliżu gdyńskich Działek Leśnych i Grabówka. Malowniczych motywów poszukiwał nie tylko w Polsce, ale także w Jugosławii, do której podróżował w latach 30. XX wieku, czego piękny zapis stanowi cykl prezentowany na naszej wystawie.

To już druga monograficzna wystawa twórczości wybitnego fotografika w Muzeum Miasta Gdyni i zapewne nie ostatnia. Tadeusz Wański należy bowiem niewątpliwie do najważniejszych artystów związanych z Gdynią w XX wieku. Na wystawie prezentujemy ponad 40 nastrojowych fotografii ze zbiorów rodzinnych, należących do syna artysty Pana Jerzego Wańskiego.

Termin: 28 I 2018 r. godz. 14:00

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Bilety: Oprowadzanie wliczone jest w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  czlowiek     motywow     takze     gdynia     biletu     rodzinnych     herbata     naszej     wystawial     reprezentantow     kawa     dopiero     zapis     monograficzna     nurt     gdanska     firmy     zapewne     nurtu     wzgorza     malowniczych     ulgowy     pejzaze     jako     jerzy     swoj     prace     zalozonej     tego     wystawa     byly     stworzyl