Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?” - Muzeum Miasta Gdyni

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?”

14:00 | Niedziela, 21 stycznia 2018
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

10 zł

10 zł

W niedzielę 10 grudnia o godzinie 14 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po pierwszej w Polsce wystawie poświęconej ewangelikom i mniejszości protestanckiej w Gdyni i w okolicach. Unikatowe przedmioty, niezwykłe historie oraz niepublikowane zdjęcia. Ekspozycja porywa odbiorcę w emocjonującą i pełną zwrotów akcji podróż. Na drodze przez często niełatwą historie naszych ziem poznamy losy tych, o których pamięć zatarła się w świadomości gdynian...

Wydarzenie: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?”
Termin: 10 XII 2017 r., godzina: 14:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)
Opis wystawy „Luter w Gdyni?”

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.
Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.
500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze przypominamy o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  odrebnego     pretekstem     znajduje     wittenberdze     najliczniejsza     odpustow     czesto     odbiorce     wiary     zwrotow     niepamiecia     ktorych     wieki     polskim     nielatwa     emocjonujaca     kacku     kuratorskie     luteran     mnich     jeszcze     piaty     2017     jest     obszaru     mniejszosci     zyciu     ponad     mieszkaniec     pomorzu     jego     ewangelickiego500