Going. | Beer is the new wine - kolacja degustacyjna z Browarem Podgórz - Sissi Restaurant & Wine

Beer is the new wine - kolacja degustacyjna z Browarem Podgórz

16:00 | Sobota, 27 stycznia 2018
Sissi Restaurant & Wine

Jedzenie

119 zł

119 zł

Do niedawna degustacje polegające na łączeniu (parowaniu) jedzenia i alkoholu kojarzone były w Polsce głównie z winem. Jednakże rynek piwa rzemieślniczego (kraftowego) w naszym kraju od kilku lat gwałtowanie się rozwija. W samym 2017 roku wystartowały 52 nowe browary oraz ukazało się 1655 nowych piw. Nie mamy już jedynie jasnego lagera produkowanego masowo przez międzynarodowe koncerny. Obecnie na półkach sklepowych oraz w pubach odnaleźć możemy różnorodność piw zaskakujących bogactwem kolorów, aromatów oraz smaków. Każdy może znaleźć coś dla siebie - piwa o barwie bursztynowej, miedzianej, brązowej czy czarnej; piwa pachnące biszkoptami, toffi, sosnową żywicą, cytrusami, owocami tropikalnymi, bananami, goździkami, czekoladą czy kawą; piwa słodkie, wytrawne, kwaśne, mniej lub bardziej goryczkowe; piwa z dodatkiem owoców, kakao czy ostrych papryczek. Wszystko to sprawia, że piwo nie musi być już tylko niezauważalnym dodatkiem do posiłku, staje się zaś pełnoprawnym partnerem nawet dla najbardziej wykwintnej potrawy. I tego właśnie możecie Państwo oczekiwać po naszej kolacji – intrygującego połączenia wyśmienitych potraw i wysokiej jakości piwa rzemieślniczego.

Naszym partnerem w organizacji kolacji jest Browar Podgórz z okolic Rabki Zdrój. Został on założony w 2014 roku przez doświadczonego i utytułowanego piwowara domowego – Łukasza Jajecznicę, a w 2017 roku uzyskał dwa medale na ogólnopolskim Konkursie Piw Rzemieślniczych.

W trakcie wieczoru będziecie mieli Państwo możliwość spróbować 4 potraw (menu poniżej) sparowanych z 4 piwami w całkowicie różnych stylach. Pośród wybranych piw znajdą się dwa piwa premierowe, jeden medalista ostatniego Konkursu Piw Rzemieślniczych oraz jeden bezkonkurencyjny. Nazwy piw będziemy ogłaszać z czasem. Poza degustacją będziecie mogli Państwo posłuchać o historii poszczególnych stylów piwa, o podstawach sensoryki piwnej oraz zasadach łączenia piwa i jedzenia.

MENU DEGUSTACYJNE:

Danie I:
Dorsz i małża św. Jakuba, salsa cytrusowa
Danie II:
Konfitowany bażant, puree z pasternaku, marmolada z czerwonej cebuli
Danie III:
Gulasz z polskiej dziczyzny, maślane ziemniaki
Danie IV:
Banan w cieście francuskim, krem waniliowy, sos melasowy
Koszt kolacji z degustacją piw: 119 zł

Rezerwacje prosimy przesyłać na adres:
sissibistrokrakow@gmail.com
tel.602 234 555
lub
tel. 531 919 044

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej