Going. | Tony Spotkanie: Kulturowa Tożsamość Czarnej Ameryki - TONY

Tony Spotkanie: Kulturowa Tożsamość Czarnej Ameryki

19:00 | Środa, 17 stycznia 2018
TONY

Spotkanie

Free

Free

Po przerwie wracamy do TONÓW z drugą serią spotkań z cyklu „Kulturowa tożsamość Czarnej Ameryki”.

Śledzimy historię muzyki soul, czy hip-hop z ich społecznymi kontekstami. Do tej pory tematami spotkań były m.in. Renesans Harlemu, różne formy walki o równouprawnienie Afroamerykanów, sampling, czy fenomen programu "Soul Train".

Od stycznia do czerwca możecie spodziewać się kolejnej dawki ciekawych tematów okraszonych smacznymi dźwiękami, materiałami graficznymi i wizualnymi. Nie zabraknie też rozmów z dziennikarzami, aktywistami i pasjonatami szeroko pojętej czarnej kultury.

Pomysłodawczynią i prowadzącą cykl jest Marta Wróbel – dziennikarka współpracująca między innymi z "Polityka” i "Zwierciadło" , autorka bloga „Czarna Ameryka” - http://czarnaameryka.blog.polityka.pl/.
Publikuje reportaże, wywiady i teksty o popkulturze, kulinariach, muzyce i szeroko pojętej afroamerykańskiej kulturze.
Kolekcjonuje winyle, jest miłośniczką soulowo-funkowych rare joints z początku lat 80.

Wstęp na spotkania jest wolny.

__________________________________
Plan cyklu:

17.01.2018
„Hip-hop. Dekonstrukcja. Część 1. : Kendrick Lamar i Jay-Z.” Rozbierzemy na części pierwsze dwie rapowe płyty, które w tym roku były na ustach wszystkich: „DAMN.” Kendricka Lamara i „4:44” Jaya-Z: sample, produkcję, flow, punchline'y, timing tematyki i sposób promocji krążków. Prowadząca i zaproszony gość będą spierać się na temat tego, którzy bogowie są przereklamowani, a którzy tak wielcy, jakimi ich malują.

07.02.2018
„Fenomen projektanta Dapper Dana. Ojciec stylu złotej ery hip-hopu wraca do świata wielkiej mody”.
W latach 80. wśród gwiazd tzw. „złotej ery hip-hopu” nie było bardziej pożądanych kurtek, kombinezonów i bluz z charakterystycznymi ornamentami niż te od Dapper Dana. Jego butik w Harlemie odwiedzali wszyscy: od duetu Salt-n-Pepa, przez Big Daddy'ego Kane'a, Rakima, LL Cool J-a, po boksera Mike'a Tysona. Projektant wiedział, jak łączyć inspiracje tym, co nosi ulica z high fashion. Dziś Dapper Dan wraca w wielkim stylu: ponownie otwiera swój butik, współpracuje z marką Gucci, jego projekty nosi Beyonce i pokazuje nowojorskie Museum of Modern Art. Rozmowa o arcyciekawej postaci Dapper Dana sprowokuje nas do zastanowienia się nad streetwearowymi powrotami, wpływie kultury gangowej na modę i hip-hopowymi akcentami na wybiegach.

28.02.2018
„Siostry kina: czarnoskóre reżyserki, scenarzystki i producentki zdobywają Hollywood”.
Stowarzyszenie Krytyków Afroamerykańskich ogłosiło miniony rok „rokiem kobiet w kinie”. Dee Rees zachwyciła dramatem „Mudbound”, Ava DuVernay szykuje disneyowską megaprodukcję „Pułapka czasu”, czarnoskóre kobiety stworzyły też sporo niezależnych produkcji. Dołóżmy do tego telewizję i Issę Rae z „Insecure”, Lenę Waithe z serialem „The Chi”, imperium Shondy Rhimes w Netfliksie, plany Courtney Kemp z „Get Christie Love” i wiele innych. Oscarowy miesiąc to idealny czas, aby wraz z zaproszonym gościem poruszyć temat czarnego kobiecego kina i jego historii: od dokumentów Madeline Anderson i pionierskiej działalności Jessie Maple, przez Kasi Lemmons i Julie Dash, po Cheryl Dunye, Tinę Mabry i Melinę Matsoukas.

21.03.2018
„Highlife z Ghany, karaibska soca, jamajski dancehall, nigeryjskie juju i szeroko pojęty afrobeat. Z ulic i klubów na szczyty list przebojów Billboardu”.
Rytmy z Afryki, Karaibów i Jamajki wzbogacają brzmienie czarnej amerykańskiej muzyki nie po raz pierwszy, co nie zmienia faktu, że moda na te dźwięki trwa właśnie w najlepsze. Od ostatnich płyt Drake'a, Tory'ego Laneza i Jidenny, przez single Rotimiego, Omariona i Frencha Montany ( o „Sorry” Justina Biebera, karaibskich wycieczkach Ariany Grande i remiksie Ghańczyka EL-a do „Shape of You” Eda Sheerana wspominać nie chcemy, ale pewnie i tak obietnicę złamiemy), Afryka i jej pokrewne rytmy są ostatnio prawie wszędzie. Zastanowimy się, skąd akurat teraz wzięły się te inspiracje, jak są realizowane i skąd popularność takich artystów, jak Wizkid, Ayo Jay, OMI czy Kranium. Prześledzimy też historię afrykańskich wpływów w muzyce popularnej.

11.04.2018
„Hip-hop. Dekonstrukcja. Część 2.: Rapowe beefy wszechczasów”.
Wybierzemy najlepsze (nie mylić z najbardziej medialnymi) dissy w amerykańskim hip-hopie. Ostatnio najgłośniejszy to ten autorstwa Remy Ma, skierowany przeciwko Nicki Minaj. Posłuchamy między innymi: NAS-a vs Jay-Z, Drake'a vs Meek Mill, Tupaca vs East Coast, KRS One'a vs MC Shan i zahaczymy o polskie podwórko. Będzie też o historii battle rapu i o tym, co wspólnego z pierwszymi dissami ma James Brown.

09.05.2018
„Afrofuturysta z kosmosu. Jak Sun Ra zrewolucjonizował muzykę popularną?”.
W miesiącu, w którym mija 25 lat od dnia śmierci lidera Sun Ra, porozmawiamy o muzycznej rewolucji, jakiej Arkestra dokonywała przez lata. A timing jest ku temu doskonały, bo młodych piewców kosmicznego jazzu (Kamasi Washington, Esperanza Spalding, Ty Dolla $ign czy Raury) nie brakuje. Dodatkowo, Sun Ra Arkestra towarzyszyła Solange podczas trasy koncertowej promującej jej ostatni album „A Seat at the Table”, a scenografia sceniczna podczas występów artystki inspirowana była pionierskim afrocentryczno-futurystycznym przekazem muzyków. Dyskusji towarzyszyć będą dźwięki, materiały video i wizualne.

06.06.2018
„Kto się boi postczarności? Biały przywilej, culture vulture i mistrzowie kulturowego przywłaszczenia”.
Za dwa lata dzieci rasy białej staną się w amerykańskich szkołach mniejszością, a w 2044 roku żadna grupa etniczna nie będzie stanowić więcej niż połowy społeczeństwa w USA. Wydaje się jednak, że multikulturowe Stany Zjednoczone nigdy nie pozbędą się problemu rasowego, a szeroko pojęta czarna kultura nie przestanie ulegać przywłaszczeniu. Porozmawiamy o złudnej postczarności, białym przywileju (white privilege), wiggerach i historii tych pojęć w kontekście kulturowym. Będzie między innymi o blackface, Normanie Mailerze, blue-eyed soulu i … rodzinie Kardashianów.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  isse     plyt     zaproszonym     blueeyed     tupaca     album     muzykow     ameryka     stylu     kamasi     amerykanskim     kolekcjonuje     mlodych     przywileju     harlemu     wystepow     duvernay     dunye     popkulturze     czarna     washington     zahaczymy     czas     inspiracje     mistrzowie     multikulturowe     tine     ktore     tematow     bylo     tych     renesans