Czytasz
Siła herstorii – HER Docs i Ninateka zapowiadają program na Dzień Kobiet

Siła herstorii – HER Docs i Ninateka zapowiadają program na Dzień Kobiet

Kadr z filmu "Powrót Kate Nash", mat. promocyjne

Pięć dni filmowych pokazów, w tym osiem premier online dokumentów stworzonych przez kobiety i o kobietach. Przy okazji marcowego święta, wszystkie tytuły w dniach 4-8 marca będzie można obejrzeć bez opłat.

W cyklu przeplatamy osobiste i intymne perspektywy opowieściami podejmującymi bardziej złożone i globalne problemy. Każda z nich na swój sposób podejmuje temat kobiecej solidarności i wzajemnej, troski kwestionując patriarchalny porządek. Reżyserki filmów dokumentalnych prezentowanych przez nas w ramach cyklu „Herstorie na Dzień Kobiet” prowokują do rozważań na temat aktualnej kondycji naszych praw i znaczenia feminizmu („Siostrzeństwo”, „Zorganizować (nie)możliwe”), przejawów systemowej dyskryminacji czy przemocy seksualnej („Nie masz dystansu”), cieni globalnej produkcji i kapitalizmu w kontekście sytuacji kobiet („Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, „The Vibrant Village”), ale też pochylają się nad różnymi formami rodzinnych relacji i ich konsekwencji („ON ONA JA”, „I’ll Call You When I Get There”) – tłumaczy Weronika Adamowska z Fundacji HER Docs.

W programie znalazły się cztery filmy pełnometrażowe i cztery shorty.

Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania w reżyserii Stéfanne Prijot portretuje kobiety wplątane w globalny łańcuch produkcji przemysłu tekstylnego. 

W filmie ON ONA JA reżyserka Carlotta Kittel, używając jedynie kamerki w laptopie, wciela się w rolę terapeutki własnych rodziców, tworząc studium rozpadu związku dwojga ludzi, którym nie miało prawa się udać.

Powrót Kate Nash Amy Goldstein to z kolei pozycja obowiązkowa dla wszystkich związanych z branżą muzyczną. Historia brytyjskiej piosenkarki Kate Nash jest intymnym portretem kobiety, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i businesswoman, pokazując innym kobietom, że mogą żyć i tworzyć na własnych warunkach.

Dokument Siostrzeństwo podejmuje temat molestowań seksualnych w różnych sferach życia społecznego. Dowiadujemy się z niego również jak kobiece wsparcie rozumieją autorki nigdy nie publikowanych listów do redakcji magazynu „Ms.” – uważanego za pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych.

Sprawdź też

W zestawie obecne są również dwie propozycje polskich artystek. Nie masz dystansu Kariny Paciorkowskiej to ręcznie rysowana animacja, powstała m.in. z inspiracji kultowym fanpejdżem „Seksizmu naszego powszedniego”.

The Vibrant Village Weroniki Jurkiewicz opowiada zaś o życiu kobiet i mężczyzn w małej węgierskiej wiosce produkującej wibratory.

Organizatorkami przeglądu jest Fundacja HER Docs, założona w 2019 roku przez Maję Szydłowską, Katarzynę Korytowską i Weronikę Adamowską. Jej misją jest upowszechnianie twórczości autorstwa kobiet, przede wszystkim z zakresu kina dokumentalnego. Głównym projektem realizowanym przez fundację jest HER Docs Film Festival – międzynarodowy festiwal prezentujący twórczość filmową kobiet. Pierwsza edycja festiwalu (6-10.03.2020), organizowana wokół Międzynarodowego Dnia Kobiet, okazała się wielkim sukcesem, a festiwal odwiedziło ponad 4500 osób. Kolejna, hybrydowa edycja festiwalu planowana jest we wrześniu 2021 r. w Warszawie oraz online.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone