Czytasz
Podcasty po angielsku, z których dowiesz się RZECZY

Podcasty po angielsku, z których dowiesz się RZECZY

podcasty po angielsku

Ciekawostki, fun facty i historie, które odmieniły losy ludzkości to coś, co lubi chyba każdy. Jasne, tylko skąd je czerpać? Z pomocą śpieszą ludzie, którzy posiadają imponujące kwalifikacje i nieziemski dar opowiadania. Ten tekst jest właśnie o nich. Poznaj wartościowe podcasty po angielsku, które wiedzę z przeróżnych dziedzin serwują na złotej tacy.

Oto najlepsze podcasty po angielsku z ogromną dawką wiedzy, z którymi nauczysz się języka obcego

  • In Our Time
  • Hidden Brain
  • Dan Carlin’s Hardcore History
  • Huberman Lab
  • Slow Burn
podcasty po angielsku
podcasty po angielsku? oj tak byczku +1

BIG BRAIN ENERGY

In Our Time

Podcast dla średnio-zaawansowanych

podcasty po angielsku filozofia

Jeśli rozpatrujemy podcasty po angielsku, nie możemy nie wspomnieć o In Our Time. Jest on dla podcastów okołonaukowych i kulturowych tym, czym Jeden z dziesięciu dla polskich teleturniejów. To perfekcyjne połączenie minimalizmu i skupienia na esencji czyli rzetelnej wiedzy w duchu no bullshit. Seria produkowana przez BBC z legendarnym prowadzącym Melvynem Braggiem rozpoczęła się w 1998 (!) roku i trwa do dziś. Ten imponujący staż sprawia, że mamy do czynienia z niezliczoną wręcz liczbą odcinków. Na szczęście twórcy pomyśleli o wygodzie słuchaczy selekcjonując odcinki w podcasty tematyczne. Możecie więc dodać do swoich appek In Our Time: Culture, Religion, History, Science czy Philosophy.

Gośćmi i gościniami Melvyna Bragga są zazwyczaj cenieni naukowcy i profesorowie z topowych brytyjskich uczelni. Używana przez nich nomenklatura bywa dość zaawansowana, niektórzy z nich potrafią też momentami przynudzać, ale poziom oferowanej wiedzy stoi tu zawsze na najwyższym poziomie. Na plus działa również liczna obsada – każdy stara się przedstawić poruszane zagadnienie z innej strony, co rodzi często pasjonujące dyskusje.

Jest to zdecydowanie najbardziej ambitna propozycja z naszej listy podcastów w języku angielskim. Ale nie nastawiajcie się negatywnie. Nawet, jeśli umknie Wam jakiś fragment lub nie zrozumiecie danego określenia, całość powinna być dla Was zrozumiała. Polecam na start odcinki o echolokacji (Echolocation), rytmie dobowym (Circadian Rhythm) czy filozofii prawdy (Truth). Naprawdę warto podjąć się tego wyzwania, bo nagrodą jest potężna dawka m ą d r o ś c i.

Hidden Brain

Podcast dla początkujących

podcasty po angielsku neurobiologia
Hidden Brain

Hidden Brain to podcast prowadzony przez Shankara Vedantama. Jego główną tematyką jest człowiek, a ściślej ujmując, analiza mechanizmów, które sprawiają, że zachowujemy się w danej sytuacji tak, a nie inaczej. Z tej serii dowiesz się np. co stoi za wybuchami złości, dlaczego emocje mogą być walutą, jak reklamy wpływają na pracę naszego mózgu albo czemu przyjmujemy się tym, co myślą o nas inni.

Każdy odcinek opiera się na zgłębianiu innego zagadnienia, w czym pomagają prowadzącemu specjaliści w danej dziedzinie. Ten podcast w języku angielskim wyróżnia się ciekawą strukturą, która polega na mieszaniu formy wywiadu z elementami storytellingu. Język używany przez specjalistów biorących udział w projekcie jest dosyć prosty, a stojąca na najwyższym poziomie realizacja techniczna sprawia, że każda zdanie wybrzmiewa jasno i klarownie.

Dzięki Hidden Brain zrozumiałem wiele mechanizmów, które znam z obserwacji swoich zachowań w codziennym życiu. Wielokrotnie okazywało się, że dany schemat reakcji (który uznawałem za charakterystyczny dla mnie) jest powszechny dla większości społeczeństwa. Czy warto? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonuje maszyna zwana człowiekiem, to nie wahaj się nawet przez sekundę!

podcasty po angielsku to życie

Dan Carlin’s Hardcore History

Podcast dla początkujących

podcasty po angielsku historia

Czy istnieje przedmiot, który jest kaleczony w polskich szkołach mocniej niż historia? Chyba, ciężko o taki. Dlatego właśnie wiele ludzi dorasta z przeświadczeniem, że cokolwiek zahaczające o historię równa się nudne. Wielka szkoda, bo historia nie tylko lubi się powtarzać, ale jest też najbardziej epickim serialem w dziejach naszej planety.

Kiedy parę lat temu usłyszałem od (bardzo ogarniętego) wykładowcy, że ponad dwudziestogodzinny podcast o I wojnie światowej jest jego największym odkryciem ostatnich lat, uznałem go za historycznego freaka, a jego rekomendacji nie potraktowałem poważnie. Traf chciał, że tydzień później miałem spędzić 6 godzin w pociągu i szukałem czegoś, co umili mi ten czas. Jakimś cudem przypomniałem sobie o tej rozmowie i dałem szansę podcastowi Dana Carlina. I całe szczęście.

Hardcore w nazwie nieco odstrasza, ale tak naprawdę jest tylko nieco mylącym epitetem. Hardkorowe znaczy tu dogłębne i niezwykle szczegółowe. Dan Carlin ma ogromny talent do ustnego opowiadania, a do tego potrafi dostosować swoje treści tak, by były one przystępne dla przeciętnego człowieka, który z historii kojarzy datę chrztu Mieszka i Bitwy pod Grunwaldem. W swoich opowieściach skupia się na często pomijanych szczegółach: realiach wojny, jej wpływu na życie ludności cywilnej, losach żołnierzy i trywialnych (ale jakże zaskakujących) faktach dotyczących warunków, z jakimi musieli się na co dzień mierzyć.

PODCASTY PO ANGIELSKU TO GENIALNY SPOSÓB NA NAUKĘ JĘZYKA

Huberman Lab

Podcast dla średnio-zaawansowanych

podcasty po angielsku nauka

Andrew D. Huberman to amerykański neurobiolog. W swoim podcaście Huberman Lab przybliża skomplikowane zawiłości pracy mózgu i jego wpływu na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Znajdziecie tu cały szereg ciekawych tematów: od sposobów na redukowanie objawów depresji, przez właściwe strategie odżywiania, aż po sposoby na kontrolowanie stresu i bólu.

Huberman opiera się na sprawdzonych badaniach i latach doświadczenia, dlatego możemy mieć pewność, że prezentowane przez niego teorie i obserwacje mają swoje podstawy w nauce. W dodatku, unika on zbędnego opakowywania swoich wywodów w akademicki żargon, co pozwala na przyjemny odbiór.

Sprawdź też
grimes taylor swift

Wiedzieliście, że kreatyna nie tylko pomaga zwiększyć liczbę powtórzeń na siłce, ale wykazuje się również korzystnym wpływem przy zwalczaniu skutków depresji? Albo, że mówienie prawdy powoduje spory wyrzut endorfin i jest jednym z niezbędnych działań przy próbie wyjścia z uzależnień? Bo to, że social media działają dokładnie tak, jak narkotyki, to pewnie już wiecie… W każdym razie, więcej tego typu smaczków znajdziecie w Huberman Lab, nie przegapcie tej serii.

Slow Burn

Podcast dla początkujących

podcasty po angielsku

Slow Burn to seria podcastów w języku angielskim produkcji Slate, prowadzona przez Leona Neyfakha i Joela Andersona. Motywem przewodnim są tu kluczowe popkulturowe lub polityczne wydarzenia w nieodległej historii USA. Każdy sezon skupia się na innym zdarzeniu i oferuje dogłębną analizę jego przebiegu.

Pierwszy sezon to niezwykle wciągające kulisy afery Watergate, która wywarła ogromny wpływ na polityczny krajobraz w Stanach. Dynamiczna narracja i szereg technik stosowanych w celu uatrakcyjnienia przekazu sprawiają, że Slow Burn wciąga jak najlepszy kryminalny serial. Autorzy podcastu udowadniają tym samym, że tego typu treści mogą pełnić nie tylko informacyjną, ale również rozrywkową rolę.

Na wyróżnienie zasługuje także trzeci sezon serii, który opowiada o konflikcie Tupaca i Biggiego – dwóch kultowych raperach, którzy są niekwestionowanymi ikonami tego muzycznego gatunku. Jeśli interesujecie się rapem, temat nie jest Wam zapewne obcy, ale bez obaw – Slow Burn podeszło do tematu bardzo rzetelnie, czego efektem jest 9 odcinków oferujących mnóstwo interesujących smaczków i wypowiedzi ludzi związanych z artystami. Jeśli lubicie dobrze napisane i wciągające opowieści o przełomowych zdarzeniach, Slow Burn z pewnością przypadnie wam do gustu.

Podcasty po angielsku to nie wszystko – sprawdź nasze poprzednie rekomendacje podcastowe

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone